Dlaczego domowe ozonatory są przydatne w pomieszczeniach mieszkalnych?
Niebieskawy gaz, który ma specyficzny zapach, pełni ważną funkcję. Szybko i skutecznie oczyszcza powietrze w pomieszczeniu.
Powietrze oczyszczone z nieczystości i nieczystości ułatwia oddychanie i sprzyja zdrowiu.

Postanowiłem napisać o zaletach ozonizatora dla domu i rodziny, ponieważ teraz „grypa chodzi”, infekcje pochodzą ze wszystkich stron, a ozonizator to moim zdaniem jedno z doskonałych narzędzi do dezynfekcji powietrza, niszczenia szkodliwe mikroorganizmy w domu, w którym jest chory. I to urządzenie ma wiele innych zalet, ponownie, moim zdaniem i zgodnie z moim osobistym doświadczeniem w korzystaniu z tego urządzenia (ponad 5 lat doświadczenia).

Cóż, musisz również znać momenty „szkodliwe”, ponieważ ozon jest silnym utleniaczem i należy go używać ostrożnie. Nic nie jest skomplikowane, ale nadal musisz mieć pewne pojęcie o problemach ze strefą.

  1. Co dziś wiadomo o ozonie?
    Ozon (pochodzi z greki. Ozon, co oznacza „pachnący”) – niebieski gaz o ostrym zapachu, silny utleniacz. Wzór cząsteczkowy O3. Cięższy od tlenu 2,5 razy. W urządzeniach gospodarstwa domowego (ozonizatorach) ozon jest wytwarzany za pomocą ładunku elektrycznego z powietrza. W ozonatorach medycznych – z czystego tlenu. W życiu codziennym jego głównym zastosowaniem jest dezynfekcja, dezynfekcja (woda, powietrze, żywność, artykuły gospodarstwa domowego itp.)
  2. Skąd pochodzi ozon w naturze?
    OZON powstaje z tlenu cząsteczkowego (O2) podczas wyładowania elektrycznego (po burzy z piorunami) lub pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Tlen tworzy ozon, gdy promień słońca uderza w kroplę wody. Tam, gdzie zawartość tlenu w powietrzu jest wysoka, najczęściej odczuwamy charakterystyczny zapach ozonu – w lesie, przy wodospadach, przy dużych nagromadzeniach wody, po burzy.
  3. Po burzy czujemy wyjątkową świeżość i czystość powietrza. Dlaczego?
    Ozon jest w stanie oczyścić powietrze w momencie jego powstawania, ponieważ pod jego wpływem utleniają się wszystkie zanieczyszczenia w powietrzu. Powietrze jest dezynfekowane i nabiera charakterystycznego „świeżego” zapachu – zapachu burzy. Zapach ten pojawia się przy stężeniu ozonu w powietrzu około 10%.
  4. Jak ozonosfera wpływa na nasze życie w skali globalnej.
    Na wysokości około 10-50 kilometrów nad poziomem morza ozon jest skoncentrowany w atmosferze. Ta warstwa powietrza nazywana jest ozonosferą.
    Ozon stanowi barierę ochronną dla całej planety, a także dla ludzi. Chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym i kosmicznym. Życie na naszej planecie stało się możliwe właśnie dzięki ozonowi, który tworzy dodatkowy tlen i sprawia, że ​​skład powietrza nadaje się do życia na lądzie.
  5. Od jak dawna ozon jest znany nauce i jakie jest jego świadome wykorzystanie przez ludzi?
    Ozon został po raz pierwszy opisany w 1785 roku. Holenderski fizyk Mac Van Marum.
    W połowie XIX wieku powstała pierwsza instalacja do czyszczenia technicznego wody pitnej za pomocą ozonu – tak naprawdę wynaleziono pierwszy ozonizator. Dlatego nauka odkryła zastosowanie ozonu jako silnego środka dezynfekującego wodę do celów higienicznych.

Obecnie 95% wody pitnej w Europie jest uzdatniane ozonem. Oczyszczanie wody ozonem jest również szeroko stosowane w USA i Kanadzie. W naszym kraju ozon jest również szeroko stosowany zarówno do wtórnego oczyszczania ścieków, jak i do głębokiego oczyszczania ścieków w oczyszczalniach, basenach itp.
W medycynie od I wojny światowej ozon był stosowany jako środek antyseptyczny. Leczono ich ropne rany, infekcje, gruźlicę i szereg innych chorób.

Obecnie ozon znalazł również zastosowanie w życiu codziennym – jako skuteczny oczyszczacz wody i powietrza, dezynfekujący produkty. Powstał także cały kierunek w medycynie i kosmetologii, zwany terapią ozonową.