1. Do czego służą różne stężenia ozonu?
    Wysokie stężenia ozonu są używane tylko do silnej dezynfekcji i sterylizacji wszystkiego i wszystkich. Niskie stężenia są używane do gojenia, na przykład ozonują wodę do mycia ran, uszkodzeń skóry, ozonują maści i olejki, aby zwiększyć właściwości lecznicze i regenerujące.
  2. Dlaczego ozon zabija wirusy?
    Ozon tłumi (inaktywuje) wirusa zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz komórki, częściowo niszcząc jej otoczkę. Proces jego rozmnażania się zatrzymuje, a zdolność wirusów do łączenia się z komórkami organizmu zostaje zakłócona.
  3. Jak ozon wpływa na inne mikroorganizmy?
    Ozon, ponieważ jest silnym utleniaczem, może uszkodzić błonę komórkową dowolnego mikroorganizmu, na przykład drożdży. Należy zauważyć, że po ekspozycji na ozon mikroorganizmy te stają się bardziej wrażliwe na terapię przeciwbakteryjną (antybiotyki).

Ozon to prawdziwy i bardzo skuteczny „zabójca” bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków! W stanie gazowym prowadzi do śmierci prawie 100% Escherichia coli, paciorkowców, mukobakterii, gronkowców, E. coli i Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella i innych mikroorganizmów w ciągu zaledwie 5-20 minut ekspozycji w odpowiednim stężeniu ( od 1 do 5 mg / l)

  1. Jak ozon oddziałuje z substancjami nieorganicznymi i organicznymi?
    Tlen, woda, tlenki węgla i wyższe tlenki innych pierwiastków powstają podczas reakcji utleniania ozonu. Wszystkie te produkty nie zanieczyszczają środowiska i nie prowadzą do powstawania substancji rakotwórczych. A to korzystnie odróżnia ozon od związków chloru i fluoru, które wcześniej były używane do dezynfekcji tej samej wody pitnej!
  2. Częste pytanie: powietrze jest dezynfekowane ozonem, a wszystkie szkodliwe mikroorganizmy są zabijane. Czy takie powietrze jest bezpieczne dla ludzi?
    Stężenie ozonu generowane przez domowy ozonizator prowadzi do powstawania nieszkodliwych związków w pomieszczeniach mieszkalnych. W wyniku ozonowania pomieszczenia zwiększa się zawartość tlenu w powietrzu i następuje oczyszczanie z wirusów i bakterii.

Sam ozon szybko rozprasza się w powietrzu w wyniku wentylacji pomieszczenia i naturalnych reakcji rozkładu. W ten sposób powietrze strefowe jest nie tylko nieszkodliwe, ale staje się bardziej nasycone tlenem i oczyszczone ze szkodliwych zanieczyszczeń, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka! 12. Czy można dokładniej dowiedzieć się, jakie związki i zanieczyszczenia powstają w powietrzu mieszkania w wyniku działania ozonizatora?
Powietrze zawiera wiele zanieczyszczeń, z których niektóre reagują z ozonem i tworzą nieszkodliwe substancje. Większość z nich rozpada się na dwutlenek węgla, wodę i wolny tlen. W niektórych przypadkach powstają nieaktywne (nieszkodliwe) związki (tlenki).

Niektóre zanieczyszczenia w ogóle nie wchodzą w reakcje chemiczne z ozonem i pozostają w takim samym stanie, w jakim były przed ozonowaniem. Są to tzw. Substancje bezodczynnikowe – tlenki krzemu, wapnia, tytanu itp.

  1. Czy konieczne jest ozonowanie powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach?
    Klimatyzatory z reguły zmniejszają zawartość tlenu w powietrzu. Ale w ogóle nie usuwają szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza. Co gorsza, w starych klimatyzatorach, z filtrami, które od dawna się nie wymieniały, takie powietrze dodatkowo i wielokrotnie potęguje jego szkodliwe działanie, w zanieczyszczonych filtrach namnażają się szkodliwe mikroorganizmy, zarodniki infekcji grzybiczych, pleśni itp.

Powietrze w pomieszczeniach z klimatyzacją należy odkazić.

  1. Czy konieczna jest dezynfekcja samych klimatyzatorów i czy można to zrobić za pomocą domowych ozonatorów?
  2. O ile wzrasta zawartość tlenu w wodzie po ozonowaniu?
    Po ozonowaniu zawartość tlenu w wodzie wzrasta prawie 12-krotnie!
  3. Jak szybko ozon rozpada się w powietrzu, w wodzie?
    Ozon dość szybko rozkłada się w powietrzu. Już po 10 minutach jego zawartość w powietrzu spada 2-krotnie. Ozon rozkłada się na tlen i wodę.
    W wodzie (w zależności od temperatury, obecności zanieczyszczeń) ozon rozkłada się w połowie po pół godzinie, tworząc grupę hydroksylową i wodę. Oznacza to, że picie surowej wody pół godziny po ozonowaniu jest już dość bezpieczne, ale radziłbym pozostawić ją na co najmniej godzinę, aby cały osad zbierał się na dnie pojemnika.

Swoją drogą osad jest prawie niewidoczny. W zasadzie pozostaje na ściankach słoika (wodę ozonuję zawsze w trzylitrowych słoikach), ale mimo to staram się wylać „spodnią” warstwę wody, chociaż jest nie do odróżnienia od całej objętości wody na oko.

  1. Jak podgrzanie wody wpływa na zawartość tlenu w niej?
    Jeśli woda zostanie podgrzana, zawartość w niej tlenu spada