Czyst e dywany w przedszkolach

Ozonowanie wody: korzyści i szkody dla organizmu ludzkiego
Widziałam dzisiaj ogłoszenie w poście – „Ozonator to najlepszy prezent ślubny!”, Uśmiechnąłem się oczywiście. Ale jeśli się nad tym zastanowić, to pewnie jest w tym trochę prawdy – każdej rodzinie domowy ozonizator naprawdę poprawi Twoje życie i stanie się „najlepszym prezentem”.

Postanowiłem napisać o zaletach ozonizatora dla domu i rodziny, ponieważ teraz „grypa chodzi”, infekcje pochodzą ze wszystkich stron, a ozonizator to moim zdaniem jedno z doskonałych narzędzi do dezynfekcji powietrza, niszczenia szkodliwe mikroorganizmy w domu, w którym jest chory. I to urządzenie ma wiele innych zalet, ponownie, moim zdaniem i zgodnie z moim osobistym doświadczeniem w korzystaniu z tego urządzenia (ponad 5 lat doświadczenia).

Cóż, musisz również znać momenty „szkodliwe”, ponieważ ozon jest silnym utleniaczem i należy go używać ostrożnie. Nic nie jest skomplikowane, ale nadal musisz mieć pewne pojęcie o problemach ze strefą.

 1. Co dziś wiadomo o ozonie?
  Ozon (pochodzi z greki. Ozon, co oznacza „pachnący”) – niebieski gaz o ostrym zapachu, silny utleniacz. Wzór cząsteczkowy O3. Cięższy od tlenu 2,5 razy. W urządzeniach gospodarstwa domowego (ozonizatorach) ozon jest wytwarzany za pomocą ładunku elektrycznego z powietrza. W ozonatorach medycznych – z czystego tlenu. W życiu codziennym jego głównym zastosowaniem jest dezynfekcja, dezynfekcja (woda, powietrze, żywność, artykuły gospodarstwa domowego itp.)
 2. Skąd pochodzi ozon w naturze?
  OZON powstaje z tlenu cząsteczkowego (O2) podczas wyładowania elektrycznego (po burzy z piorunami) lub pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Tlen tworzy ozon, gdy promień słońca uderza w kroplę wody. Tam, gdzie zawartość tlenu w powietrzu jest wysoka, najczęściej odczuwamy charakterystyczny zapach ozonu – w lesie, przy wodospadach, przy dużych nagromadzeniach wody, po burzy.
 3. Po burzy czujemy wyjątkową świeżość i czystość powietrza. Dlaczego?
  Ozon jest w stanie oczyścić powietrze w momencie jego powstawania, ponieważ pod jego wpływem utleniają się wszystkie zanieczyszczenia w powietrzu. Powietrze jest dezynfekowane i nabiera charakterystycznego „świeżego” zapachu – zapachu burzy. Zapach ten pojawia się przy stężeniu ozonu w powietrzu około 10%.
 4. Jak ozonosfera wpływa na nasze życie w skali globalnej.
  Na wysokości około 10-50 kilometrów nad poziomem morza ozon jest skoncentrowany w atmosferze. Ta warstwa powietrza nazywana jest ozonosferą.
  Ozon stanowi barierę ochronną dla całej planety, a także dla ludzi. Chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym i kosmicznym. Życie na naszej planecie stało się możliwe właśnie dzięki ozonowi, który tworzy dodatkowy tlen i sprawia, że ​​skład powietrza nadaje się do życia na lądzie.
 5. Od jak dawna ozon jest znany nauce i jakie jest jego świadome wykorzystanie przez ludzi?
  Ozon został po raz pierwszy opisany w 1785 roku. Holenderski fizyk Mac Van Marum.
  W połowie XIX wieku powstała pierwsza instalacja do czyszczenia technicznego wody pitnej za pomocą ozonu – tak naprawdę wynaleziono pierwszy ozonizator. Dlatego nauka odkryła zastosowanie ozonu jako silnego środka dezynfekującego wodę do celów higienicznych.

Obecnie 95% wody pitnej w Europie jest uzdatniane ozonem. Oczyszczanie wody ozonem jest również szeroko stosowane w USA i Kanadzie. W naszym kraju ozon jest również szeroko stosowany zarówno do wtórnego oczyszczania ścieków, jak i do głębokiego oczyszczania ścieków w oczyszczalniach, basenach itp.
W medycynie od I wojny światowej ozon był stosowany jako środek antyseptyczny. Leczono ich ropne rany, infekcje, gruźlicę i szereg innych chorób.

Obecnie ozon znalazł również zastosowanie w życiu codziennym – jako skuteczny oczyszczacz wody i powietrza, dezynfekujący produkty. Powstał także cały kierunek w medycynie i kosmetologii, zwany terapią ozonową.

 1. Czy wiele osób obawia się o bezpieczeństwo powietrza oczyszczanego przez ozonizator? Czy ozon jest bezpieczny i czy można oddychać ozonowanym powietrzem?
  Stężony ozon naprawdę nie jest bezpieczny. W wysokich stężeniach jest trujący. Ale ozonizatory domowe wytwarzają ozon w stężeniach bezpiecznych dla organizmu, a ponadto ich instrukcje są wyraźnie określone – podczas ozonowania lepiej jest, aby ludzie opuszczali pomieszczenie, a po ozonowaniu należy go wietrzyć.
  Ozon jest silnym utleniaczem … Na tym polega jego pozytywne i szkodliwe właściwości. Ozonując powietrze zabijamy w nim szkodliwe bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Następnie przewietrzamy pomieszczenie z nadmiaru ozonu i możemy odetchnąć całkowicie bezpiecznie czystym powietrzem … Ozon szybko rozpada się na bezpieczne związki zarówno w powietrzu, jak iw wodzie.

Dodatkowo ozon ma ostry charakterystyczny zapach, jego stężenie w powietrzu zawsze będzie odczuwalne przez nasze zmysły. Jednocześnie bezpieczny próg stężenia ozonu (MPC) jest prawie 10-krotnie wyższy niż nasza wrażliwość na zapach ozonu. Kiedy, przez nos usłyszymy nadmiar ozonu w powietrzu wokół nas i będzie to bezpieczne dla naszego organizmu!